O tym należy pamiętać przy sprzedaży pojazdu

   Praktyka wskazuje na to, że klienci często mylą dwa obowiązki związane ze sprzedażą pojazdu, a mianowicie zgłoszenie sprzedaży w zakładzie ubezpieczeń i złożenie zawiadomienia o sprzedaży pojazdu w starostwie powiatowym. Są to dwa odrębne obowiązki, które należy spełnić, aby przekazać odpowiednie informacje dwóm instytucjom.
  Należy pamiętać, że zgłoszenia sprzedaży w zakładzie ubezpieczeń nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o sprzedaży pojazdu w starostwie powiatowym, informacje pomiędzy nimi nie są automatycznie przekazywane. Brak spełnienia któregokolwiek z tych obowiązków może mieć poważne konsekwencje finansowe dla zbywcy pojazdu.
   Obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi wynika z art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zgodnie z nim, zbywca pojazdu ma 14 dni od daty sprzedaży, aby powiadomić zakład ubezpieczeń o przeniesieniu prawa własności pojazdu. Należy pamiętać, że ciążący na nim obowiązek dotyczy tylko zbywcy, a nie nabywcy pojazdu.
    Z drugiej strony, obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu do starosty powiatowego wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1997 r. Ten obowiązek jest starszy niż poprzedni, a jego zaniedbanie przez wiele lat spowodowało wprowadzenie zmian w przepisach i nałożenie kar pieniężnych od 1 stycznia 2020 r.
   Zgodnie z artykułem 78 ustęp 2 punkt 1 ustawy o ruchu drogowym, jest karą administracyjną, która może być nałożona przez starostę w przypadku niezgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu w terminie 30 dni od daty transakcji. Wysokość kary zależy od okoliczności, w jakich została popełniona nieprawidłowość i może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
   Jeśli właściciel pojazdu nie zawiadomi starosty w terminie 30 dni, może zostać ukarany karą pieniężną od 200 do 1000 złotych, zgodnie z artykułem 140mb punkt 2 ustawy o ruchu drogowym. Wysokość kary zależy od okoliczności, w jakich została popełniona nieprawidłowość, a konkretnie od stopnia zaniedbania i czasu, który upłynął od daty nabycia lub zbycia pojazdu.
   Warto podkreślić, że niezrealizowanie któregoś z tych obowiązków może prowadzić do poważnych konsekwencji.
   Kupując pojazd, nabywca ma obowiązek przerejestrować go na swoje dane. Ważne jest też sprawdzenie, czy polisa zbywcy jest opłacona w całości - jeśli nie na nabycy spoczywa obowiązek opłaty zaległości (od momenty kiedy stał się właścicielem pojazdu).
Należy pamiętać, że Ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki nawet gdy zbywca opłacił polisę w całości.

Ważne!

   Jeśli nabywca zdecyduje się korzystać z polisy zbywcy, musi pamiętać o dacie ważności polisy. Taka polisa nie wznowi się automatycznie i powstanie przerwa w ubezpieczeniu, która podlega surowej karze.

Przy zakupie samochodu warto wrócić uwagę na to...

   Kupując samochód, należy zweryfikować polisę OC poprzedniego właściciela. Istnieje kilka powodów, dla których jest to ważne!
Po pierwsze, jeśli poprzedni właściciel miał ważne ubezpieczenie, to samo ubezpieczenie zostaje przepisane na nowego właściciela. Dzięki temu nie trzeba będzie od razu wykupywać nowego ubezpieczenia, a poniesione koszty będą mniejsze. Warto jednak pamiętać, że przeniesienie ubezpieczenia może wiązać się z ponowną kalkulacją składki.
   Po drugie warto zweryfikować historie płatności na polisie. Między innymi czy płatność na polisie jest rozłożona na raty i czy polisa jest opłacona.
   W przypadku braku ubezpieczenia poprzedniego właściciela, nowy powinien wykupić ubezpieczenie od razu po zakupie pojazdu. Nieubezpieczenie samochodu może bowiem skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, takimi jak kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
   Jeśli kierowca porusza się bez ważnego ubezpieczenia OC, grożą mu następujące kary:
   Mandat karny w wysokości od 200 do 1000 złotych. Możliwość nałożenia kary punktowej na prawo jazdy - w przypadku braku ważnego ubezpieczenia nałożone zostanie 6 punktów karanych. Kierowca będzie musiał zapłacić koszty związane z ewentualnymi szkodami, jakie spowoduje bez ubezpieczenia. Może to oznaczać duże koszty, jeśli zostanie odpowiedzialny za poważny wypadek z udziałem innych pojazdów lub osób. W skrajnych przypadkach, jeśli kierowca nie będzie w stanie zapłacić za szkody, jakie spowodował, może grozić mu odpowiedzialność karna, a nawet więzienie.
   W związku z tym bardzo ważne jest, aby nowy właściciel zweryfikował ubezpieczenie od razu po zakupie pojazdu. W ten sposób uniknie nie tylko poważnych konsekwencji finansowych, ale też zabezpieczy siebie i innych uczestników ruchu drogowego w przypadku wypadku.

 

 

Klauzula RODO        Polityka prywatności - cookies